this post was submitted on 20 Mar 2025
1424 points (100.0% liked)

Curated Tumblr

4698 readers
1929 users here now

For preserving the least toxic and most culturally relevant Tumblr heritage posts.

The best transcribed post each week will be pinned and receive a random bitmap of a trophy superimposed with the author's username and a personalized message. Here are some OCR tools to assist you in your endeavors:

Don't be mean. I promise to do my best to judge that fairly.

founded 2 years ago
MODERATORS
 
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] [email protected] 13 points 22 hours ago (12 children)

This thread is so wild I swear. A bottle of softener costs 2 bucks and last you for so many washes (up to 100?). A bar of soap cost one buck, then you have to factor in the time to prepare the softener, the other ingredients and whatnot.

Where is the saving?

[–] [email protected] 12 points 22 hours ago (7 children)

The saving is due to not using a useless softener - the point of this this thread

[–] [email protected] 3 points 22 hours ago* (last edited 22 hours ago) (6 children)

Why? It smells good. If you can’t afford a 2 buck softener at lease every 3 months (assuming a wash once a week) I’d say you have got much bigger problems

[–] [email protected] 1 points 20 hours ago

It's not the softener itself. It's the softener plus a dozen other little luxuries that all add up.

load more comments (5 replies)
load more comments (5 replies)
load more comments (9 replies)