this post was submitted on 20 Mar 2025
1576 points (100.0% liked)
Curated Tumblr
4783 readers
15 users here now
For preserving the least toxic and most culturally relevant Tumblr heritage posts.
The best transcribed post each week will be pinned and receive a random bitmap of a trophy superimposed with the author's username and a personalized message. Here are some OCR tools to assist you in your endeavors:
-
FOSS Android Recs per u/[email protected]: 1 , 2
Don't be mean. I promise to do my best to judge that fairly.
founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
This thread is so wild I swear. A bottle of softener costs 2 bucks and last you for so many washes (up to 100?). A bar of soap cost one buck, then you have to factor in the time to prepare the softener, the other ingredients and whatnot.
Where is the saving?
Sometimes I'll be at the laundry detergent shelf at the shop and see a really low price, only to get disappointed by it being softener and not detergent. Shit be cheap, compared to detergent. Wouldn't even use softener if it were free though, so can't comment on how long it lasts.
Yeah same here