this post was submitted on 14 Apr 2025
457 points (100.0% liked)

Data is Beautiful

1908 readers
109 users here now

Be respectful

founded 11 months ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] [email protected] 2 points 1 month ago

Depends which mozzarella they used but it seems about right. Over here I can buy a pound of real mozzarella from buffalo milk for 10€. If it's cow's milk, it drops to 3-4€. Same if it's the dry, shredded kind. And since it's not a protected thingy like champagne, you can make it anywhere, no need to bring it from Italy. It shouldn't be more expensive in the states