Patyk34

joined 3 years ago
1
Nowelizacja art. 256 KK (isap.sejm.gov.pl)
submitted 2 years ago* (last edited 2 years ago) by [email protected] to c/[email protected]
 

Z dniem dzisiejszym (piszę to po północy w nocy z dnia 30 września na 1 października więc chyba się liczy jako taki dzień) do § 1. art. 256 KK wraca wzmianka o komuniźmie, przy czym kara zostaje zwiększona z do 2 lat pozbawienia wolności do lat 3.

Dodatkowo pojawia się § 1a. które kategorycznie zakazuje promowania ideologii które zamierzają przy użyciu przemocy wpływać na życie polityczne bądź społeczne.

§ 2. zmienia się minimalnie żeby uwzględnić pojawienie się § 1a. w swojej zawartości, choć nie wiem, czy jego nowelizacja nie anuluje wyroku TK z dnia 19 lipca 2011 r. na którego podstawie wzmianka o komuniźmie nie miała w tej części art. żadnego znaczenia.

Nie wiem jak to skomentować.

1
submitted 2 years ago* (last edited 2 years ago) by [email protected] to c/[email protected]
 

Chciałem wczoraj zrobić posta z okazji urodzin Edwarda Ochaba, ale kiedy już przyszło do pisania czegokolwiek na jego temat to zorientowałem się, że nic nie wiem poza tym co napisane jest na Wikipedii która oczywiście nie jest wiarygodnym źródłem w takich tematach.

Znacie coś dobrego co dałoby się przeczytać na temat kraju którego nie miałem okazji zobaczyć na oczy?

 

cross-posted from: https://lemmygrad.ml/post/556716

If I am to believe my school textbooks (which are not to be trusted more than half the time on recent history), Yugoslavia made use of the Marshall Plan, and if I'm to trust another book, related to that history period, but released when we still had socialism in Poland, the Marshall Plan was used by the USA to manipulate politics of the plan's beneficinaries to their likes.

How did this affect the Socialist Federal Republic of Yugoslavia, if at all?

 

Dzisiaj przegladając bibliotekę znalazłem 2 bardzo stare książki, przy czym jedna z nich jest z 1946 roku.

Problem z nimi to co najwyżej taki, że papier okładek się już na nich kruszy, ale tekst itd. wszystko jest czytelne, co niestety nie zmienia faktu, że nie mam czasu na ich czytanie ze względu na obowiązki szkolne, a literatura mnie szczególnie nie kręci żeby poświęcać jej większość czasu wolnego.

Książką o której roku wydania wspomniałem jest "Polska Piastów Polska Jagiellonów", wydana przez Drukarnię Św. Wojciecha pod zarządem państwowym. Co raczej niebywałe w literaturze PRLu (a przynajmniej tak mi się zdaje, bo nie widziałem żadnej innej książki z taką charakterystyką) mamy tu dosyć często pojawiające się obrazki, więc można nawet anarchistę zachęcić do przeczytania tego dzieła.

Inną książką jest "Rewolucja Polska 1846 roku", wydana w 1949 roku przez Wydawnictwo Zakładu Narodowego Imienia Ossolińskich, którą wydano z zasiłku Prezydium Rady Ministrów i jest wyborem źródeł, przy czym chciałbym dodać, że na końcu jest zamieszczony komentarz Marksa odnośnie tej rewolucji.

Znalazłem jeszcze trzecią książkę o której nie wspomniałem na początku, ponieważ nie jest ona z PRLu, a z IIRP. Są to "Wspomnienia z Dawnego Wiednia", którymi są fragmenty listów, wydane w 1937 roku przez księgarnię F. Hoesicka, od Polskiego Stowarzyszenia Strzecha w Wiedniu. Nie wiem o niej zbyt dużo i, szczerze powiedziawszy, wiele od niej nie oczekuję.

 

Kilka tygodni temu (10 października) Komunistyczna Partia Polski zaktualizowała stronę swojej Partii.

Dodatkowo ich konto na Twitterze ożyło, co się liczyło z tym, że 10 października zapostowali życzenia noworoczne na ten rok.

Jako tako nic interesującego, ale wspominam o tym, ponieważ nasza społeczność jest martwa, a ostatnim razem kiedy tam patrzyłem (27 września) strona dalej była dosyć biedna w wyglądzie i zawartości.

1
submitted 2 years ago* (last edited 2 years ago) by [email protected] to c/[email protected]
 

Jest to właściwie pierwszy mój post tutaj, więc wybaczcie, jeśli napiszę coś niepoprawnie, czy to gramatycznie, czy na standardy sieci.

Wypożyczyłem dzisiaj w bibliotece szkolnej książkę o tytule jaki zawarłem w tytule tego postu. Wydana przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) w Warszawie w 1987 r., opracowana przez Zenobiusza Kozika we współpracy z Eugeniuszem Grzędzińskim, na okładce dodatkowo pisze, że jest to wybór tekstów źródłowych do nauczania historii.

Zanim zacznę ją czytać (a raczej skończę, bo kilka pierwszych stron już przeczytałem), chciałbym wiedzieć, czy powinienem mieć wobec tej książki jakieś zastrzeżenia (np. ze względu na niepoprawne odzwierciadlanie historii na czyjąś korzyść, itp.). Z góry dziękuję.