this post was submitted on 08 Jul 2024
8 points (100.0% liked)

2meirl4meirl

1563 readers
760 users here now

Memes that are too meirl for /c/meirl.

Rules:

  1. Respect the community. If you're not into self-deprecating/dark/suicidal humor then this place isn't for you. Kindly just block and move on. This is just how some of us cope.

  2. Respect one another.

  3. All titles must begin with 2meirl4meirl. This is for multiple reasons. One is just so you can be lazy with titles but another is so people who aren't into this kind of humor can avoid it.

  4. Otherwise just the general no bigotry, no dickishness, no spam, no malice, etc stuff.

Sidebar will be updated when I feel like and considering I'm Sadboi extraordinaire we'll see when that will be.

founded 2 years ago
MODERATORS
 
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] [email protected] 0 points 10 months ago* (last edited 10 months ago) (1 children)

$23/hr x 40 hours = $920/wk
$920 x 52 weeks per year = $47,840 per year, gross.
government takes ~25% in taxes leaving you with net $35,880
rent is $850 x 12 months = $10,200
$35,880 - $10,200 = $25,680
student loans $1000/mo x 12 months = $12,000
$25,680 - $12,000 = $13,680
groceries $400 x 12 months = $4,800 $13,680 - $4,800 = $8,880 to spare.

Your annual budget has a surplus of $8,880
Divided over 12 months, you have an allowance of $740 per month.

Honestly you have it better than most people.

Furthermore you don't need $400 in food each month.

Food is stupid anyway; Most Americans are overweight, so you can probably get by on less.

If carbohydrates have not yet been made toxic to your biochemistry via your metabolism being turbofucked to hell by sugar and empty starch, you could pull the red beans and rice plus basic spice hack for staple nutrition. Literally just big fucking bags of dry brown rice and dried red beans.

I see dried red beans and dry brown rice coming in around $1 per lb, and that's DRIED remember - after you soak them and cook them you're getting multiple pounds of food per dollar. You could get your grocery budget down to $100 per month if this is your base-load calorie source per meal and you decide to spruce things up every so often with a dollar here and a dollar there.

[–] [email protected] 0 points 10 months ago (1 children)

Beans and rice are a cheap way to eat but people shouldn't have to live on that...especially with a college degree.

The list doesn't include utilities, phone, basic household supplies, nor any sort of healthcare/medicines (USA! USA!). You also didn't take out health insurance from the checks. A few years ago I was making about 55k and my biweekly checks were a lot closer to $1300 than $1840.

[–] [email protected] 0 points 10 months ago

Yeah, the comment you're responding to is dumb. What about savings? Transportation? How are they supposed to afford cookware and other kitchen appliances since they have just graduated and probably have very few possessions? It's silly.

The student loans do seem high though!