117
Wait a fucking minute (media.piefed.world)
submitted 2 weeks ago by [email protected] to c/[email protected]
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] [email protected] 8 points 2 weeks ago* (last edited 2 weeks ago)

The 12 pack isn't even the best value, the 6 pack is. What is this math lmao

edit: nvm I'm an idiot

[-] [email protected] 17 points 2 weeks ago* (last edited 2 weeks ago)

[6] 13.99/6 = $2.3316666666666666666666666666667 per doughnut

[12] 21.29/12 = $1.7741666666666666666666666666667 per doughnut

Did you accidentally divide by the same number in both cases?

[-] [email protected] 7 points 2 weeks ago

It also depends on how many doughnuts you want to buy. If I want 12 doughnuts, the 12 pack is the cheapest option.

[-] [email protected] 2 points 2 weeks ago* (last edited 2 weeks ago)

~~True. But the 12 pack is the cheapest option anyway.~~

Nevermind, I got it.

[-] [email protected] 6 points 2 weeks ago

I am an idiot. I blame the time, it was 3am.

this post was submitted on 09 Jul 2025
117 points (100.0% liked)

Holup

1543 readers
1 users here now

founded 2 years ago
MODERATORS