this post was submitted on 21 Jan 2025
272 points (100.0% liked)

Mildly Infuriating

38622 readers
23 users here now

Home to all things "Mildly Infuriating" Not infuriating, not enraging. Mildly Infuriating. All posts should reflect that.

I want my day mildly ruined, not completely ruined. Please remember to refrain from reposting old content. If you post a post from reddit it is good practice to include a link and credit the OP. I'm not about stealing content!

It's just good to get something in this website for casual viewing whilst refreshing original content is added overtime.


Rules:

1. Be Respectful


Refrain from using harmful language pertaining to a protected characteristic: e.g. race, gender, sexuality, disability or religion.

Refrain from being argumentative when responding or commenting to posts/replies. Personal attacks are not welcome here.

...


2. No Illegal Content


Content that violates the law. Any post/comment found to be in breach of common law will be removed and given to the authorities if required.

That means: -No promoting violence/threats against any individuals

-No CSA content or Revenge Porn

-No sharing private/personal information (Doxxing)

...


3. No Spam


Posting the same post, no matter the intent is against the rules.

-If you have posted content, please refrain from re-posting said content within this community.

-Do not spam posts with intent to harass, annoy, bully, advertise, scam or harm this community.

-No posting Scams/Advertisements/Phishing Links/IP Grabbers

-No Bots, Bots will be banned from the community.

...


4. No Porn/ExplicitContent


-Do not post explicit content. Lemmy.World is not the instance for NSFW content.

-Do not post Gore or Shock Content.

...


5. No Enciting Harassment,Brigading, Doxxing or Witch Hunts


-Do not Brigade other Communities

-No calls to action against other communities/users within Lemmy or outside of Lemmy.

-No Witch Hunts against users/communities.

-No content that harasses members within or outside of the community.

...


6. NSFW should be behind NSFW tags.


-Content that is NSFW should be behind NSFW tags.

-Content that might be distressing should be kept behind NSFW tags.

...


7. Content should match the theme of this community.


-Content should be Mildly infuriating.

-The Community !actuallyinfuriating has been born so that's where you should post the big stuff.

...


8. Reposting of Reddit content is permitted, try to credit the OC.


-Please consider crediting the OC when reposting content. A name of the user or a link to the original post is sufficient.

...

...


Also check out:

Partnered Communities:

1.Lemmy Review

2.Lemmy Be Wholesome

3.Lemmy Shitpost

4.No Stupid Questions

5.You Should Know

6.Credible Defense


Reach out to LillianVS for inclusion on the sidebar.

All communities included on the sidebar are to be made in compliance with the instance rules.

founded 2 years ago
MODERATORS
 

The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.

I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).

top 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] unemployedclaquer@sopuli.xyz 92 points 2 months ago* (last edited 2 months ago) (2 children)

the per 100g price on the bottom is incorrect. they are 70 cents per 100g... or I'm too high. choosing by weight is literally the frugal method.

edit: try living out of a vending machine - if you only have a dollar, you should buy the item with most weight and presumably most calories

[–] pirat@lemmy.world 13 points 2 months ago (1 children)

Surprise, the heaviest $1 item was a 1500 g bottle of still water...

[–] Shardikprime@lemmy.world 4 points 2 months ago (1 children)

Well the second heaviest then

[–] pirat@lemmy.world 2 points 2 months ago

Oh, which one are you referring to here – of all those different 750 g supposedly exotic fruitberry-flavoured water beverages, all with 0 kcal? One of those with a dose of factory-added vitamins, or just the funkiest sun-kissed fruit imitation available?

[–] Akasazh@feddit.nl 7 points 2 months ago

There bottom one is 60 cents per 100 g. Top left it says 2 for 12$. It may be that the weight didn't register correctly, as it says '1' instead of '1kg' or because some other conflict.

[–] lukewarm_ozone@lemmy.today 45 points 2 months ago (3 children)

What happened there? These are presumably calculated automatically, so does the second item has its mass listed as 2kg?

[–] WhatAmLemmy@lemmy.world 27 points 2 months ago* (last edited 2 months ago) (1 children)

What happened? We live in corporate dictatorships where oligarchs can false advertise, price gouge, kick your dog, and fuck your wife... and your only recourse is a class action lawsuit where you make a few bucks after a decade.

[–] lukewarm_ozone@lemmy.today 4 points 2 months ago (1 children)

Damn, I didn't know things were so bad there in Canada.

[–] WhatAmLemmy@lemmy.world 5 points 2 months ago

The same dystopian enshittification is going on pretty much everywhere, you just aren't aware of it yet.

[–] intensely_human@lemm.ee 12 points 2 months ago (1 children)

I’ve been noticing bad math in the Uber driver app lately.

There have been a few times it tells me my ETA is 12 minutes but I’m 16 miles away. Like I know it doesn’t think I’m gonna be doing these residential streets at 90 mph

[–] highduc@lemmy.ml 13 points 2 months ago

Afaik that's deliberate to force the driver to get to the destination asap at all costs, but also to lie to the customer that their ride is just a few minutes away so there's no need to cancel or look for alternatives.

[–] Showroom7561@lemmy.ca 5 points 2 months ago (3 children)
[–] VieuxQueb@lemmy.ca 5 points 2 months ago

Price per 100g should not change.

[–] lukewarm_ozone@lemmy.today 4 points 2 months ago (1 children)

Even in the detailed info? If so that's weird; probably something along the lines of "the seller messed up the weight, fixed it, but for some insane reason the site doesn't recalculate the price".

[–] stevedice@sh.itjust.works 4 points 2 months ago

My guess is that there's some funky spaghetti code that's using the promo, which is for 2 kg, as the weight of the product on the calculations.

[–] IceFoxX@lemm.ee 4 points 2 months ago* (last edited 2 months ago)

Second is scam by 2 for 12$ but 35c(lol?) per 100g. = 3,50 per 1kg = 7 for 2kg.. So 6.97 for 1 kg by 35ct per 100g. Wtf?

[–] ZombiFrancis@sh.itjust.works 21 points 2 months ago (1 children)

Only if it is a 2 pack of 1kg containers. I know costco does that often so I imagine walmart might too. (And if that 2-for-12 runs you a total of 4 kg.)

[–] Showroom7561@lemmy.ca 9 points 2 months ago (2 children)

Top one is 2kg (single unit) and the bottom is sold as a 1 kg single unit, or 2 / $12 (2 x 1kg), which is STILL not a better value than the top one! LOL

load more comments (2 replies)
[–] southsamurai@sh.itjust.works 19 points 2 months ago (2 children)

That's why I stopped shopping by listed price a long time ago. My punk ass was poor, as in below poverty line several times while still working. Had to learn that lesson quick lol.

Once I learned that the per weight pricing was a more useful metric, I carried a calculator any time I shopped. Ain't no reason to pay more for products that are functionally the same.

Now, I'm not saying that any given brand is worth the savings per weight. Some store brands suck, and do so hard enough that even though they cost less, they're a waste. The products do need to be in line with needs as a primary factor.

Peanut butter in specific, there's a chain here that it is so thick and gritty, you'd think it was a stripper. You take a taste and the only way you'd want it again is if it were twerking on a pole. So, even though name brands cost more, if it comes down to having to eat that crap or do without, I'm doing without.

[–] AwesomeLowlander@sh.itjust.works 28 points 2 months ago (1 children)

The issue here is that the per weight pricing listed is half of what it should be.

[–] southsamurai@sh.itjust.works 8 points 2 months ago

Ahhh, gotcha. It wasn't evident without paying attention more than I would have considered necessary given the title. Thanks for the correction

[–] Flummoxed@lemmy.world 4 points 2 months ago

I love thinking about peanut butter being a stripper, thank you.

[–] Rhynoplaz@lemmy.world 11 points 2 months ago (1 children)

I have to admit, it took me a while to realize the bottom one was only 1kg. And all the numbers would "confirm" that they are both 2kg

load more comments (1 replies)
[–] Imgonnatrythis@sh.itjust.works 8 points 2 months ago (1 children)

How are you going to pass on one called great value? Would be like buying something that doesn't have the word best in it when another product does. I'm not dumb.

[–] Showroom7561@lemmy.ca 5 points 2 months ago (1 children)

Not sure if you're Canadian, but we have a brand called "President's Choice"... oh god.

[–] inv3r5ion@lemmy.dbzer0.com 3 points 2 months ago

As an American the last thing I’d ever be buying is something that’s “presidents choice”

[–] Lost_My_Mind@lemmy.world 7 points 2 months ago (4 children)

I'd imagine not many. I don't know anyone who says "I need (x of weight) worth of peanut butter!" And then uses the weight as the measurement.

Everyone I know says "I need peanut butter. Oh, $6.97 is less than $8.27" and never checks the weight.

If you're shopping by weight, you're probably not getting either of these. You're getting those massive jars that are like 15lbs, and come in almost mini barrels.

Also, unrelated, but WHY are you getting creamy when EXTRA CRUNCHY exists?

[–] papalonian@lemmy.world 18 points 2 months ago* (last edited 2 months ago)

I don't know anyone who says "I need (x of weight) worth of peanut butter!" And then uses the weight as the measurement.

This isnt what that price is for.

Say I'm buying ketchup. Bottle A is 725ml and costs $5. Bottle B is 967ml and costs $6. Giving you the cost / mL tells you which one is actually cheaper, not which one costs less.

Everyone I know says "I need peanut butter. Oh, $6.97 is less than $8.27" and never checks the weight.

If this truly is the case, be happy that nobody you know is struggling to pay for groceries 😉

[–] metaStatic@kbin.earth 6 points 2 months ago

Crunchy is just creamy that failed. I'm not paying the same price if you can't do it right. now maybe if it was cheaper ...

[–] Showroom7561@lemmy.ca 4 points 2 months ago (3 children)

If you’re shopping by weight, you’re probably not getting either of these. You’re getting those massive jars that are like 15lbs, and come in almost mini barrels.

I tend to buy the max size that my family can reasonably eat before the item goes bad. 2kg is the largest size at this store, but I think anything larger would just be impractical, and I KNOW FOR 10000% FACT that my wife would just drop something heavier on the ground. LOL

Also, unrelated, but WHY are you getting creamy when EXTRA CRUNCHY exists?

I was looking for 100% peanuts in the crunchy variety!

load more comments (3 replies)
load more comments (1 replies)
[–] scarabic@lemmy.world 7 points 2 months ago (1 children)

“Great value” is like “all natural:” a totally meaningless phrase that signals nothing except that someone’s selling you something.

[–] Itsamelemmy@lemmy.zip 7 points 2 months ago (1 children)

Great value is like "kraft". It's the brand name. The store brand in this case.

[–] scarabic@lemmy.world 3 points 2 months ago

Yep I can see that. I just find it fatuous.

[–] Shardikprime@lemmy.world 6 points 2 months ago (2 children)

Over here, peanut butter is an EXTREMELY costly delicacy. To have a store sell it in 2kg portions for less than 10usd looks like a dream to me.

You people need to better appreciate what you have

[–] BigPotato@lemmy.world 6 points 2 months ago (1 children)

It's great value peanut butter. It is easier to clarify that as a semi solid oil than actual peanut butter. Feel free to be jealous but that's not 'good' peanut butter. It's better than nothing but only just.

[–] Shardikprime@lemmy.world 4 points 2 months ago (2 children)

Oh don't worry, I am sure that whatever we get sent down here for exports is of inferior quality than your worst quality product

But feel free to expose how no one has it worst than you guys as an excuse to complain

load more comments (2 replies)
load more comments (1 replies)
[–] MissJinx@lemmy.world 6 points 2 months ago (2 children)

Americans trying to understand this post

[–] DesolateMood@lemm.ee 5 points 2 months ago

Ah fuck, I've forgotten how to do basic math

[–] ShepherdPie@midwest.social 4 points 2 months ago

I'm stuck trying to figure out how many linear feet there are per gram.

[–] Pillagenplunder@lemmy.world 5 points 2 months ago (5 children)

The great value peanut butter has a weird taste, in my opinion. it's worth a few bucks more to get something that tastes better.

[–] Tudsamfa@lemmy.world 6 points 2 months ago

But that's no excuse for the wrong per 100g price listed, is it?

[–] Artyom@lemm.ee 3 points 2 months ago

Rule #1: Never buy great value.

load more comments (3 replies)
[–] HubertManne@moist.catsweat.com 4 points 2 months ago

always. practicing basic division is also good brain excersise.

[–] neonred@lemmy.world 4 points 2 months ago* (last edited 2 months ago) (6 children)

You should shop by ingrediends and ecological reasons. That's sadly not represented by $/g.

The heavier product with the better "bang for the buck" is usually the one with the poorest quality and lots of sugar/additives/flavours/etc.

Discounter products like "Great Value" can easily have a better quality than stuff produced by "Kraft" and other Unilever/Nestle/etc. products.

Checking the ingredients list and the nutrition table should be a natural first instinct when grabbing something off the shelf.

[–] neonred@lemmy.world 3 points 2 months ago (1 children)

What? How can my comment possibly be voted down?

[–] beastlykings@sh.itjust.works 9 points 2 months ago (1 children)

While you're not wrong that people should probably shop that way, if they can. It feels tone deaf, as many people can barely afford groceries in the first place, so shopping by cost per weight/calorie is almost a requirement.

At least I think that's what's happening.

[–] sour@feddit.org 7 points 2 months ago (1 children)

Definitely what happened. OP sounds pretentious being like "you should be".

[–] HubertManne@moist.catsweat.com 5 points 2 months ago (2 children)

yeah sounds way entitled. like people always have a choice of price to ingredient. sounds like someone who have never paid rent.

load more comments (2 replies)
load more comments (5 replies)
load more comments